بلاگ

Previous Next

گیاه گازمانیا

گیاه گازمانیا ، نام دیگر این گیاه زیبا ستاره آتشین می باشد. گازمانیا جز گیاهان آپارتمانی بوده و می توان آن را در منزل نگهداری کرد. این گیاه دارای گل های زیبا با رنگ های متنوع مانند زرد، نارنجی، قرمز، صورتی و ... می باشد.

دلیل شهرت گازمانیا، گل های بزرگ و ستاره ای شکل آن است. در طول زندگی خود تنها یک مرتبه به گل می نشیند. برگ هایی سبز، بلند و چرمی دارد که از وسط آنها گل می روید. زادگاه گیاه گازمانیا جنگل های گرمسیری برزیل و آمریکای جنوبی می باشد. گیاه ستاره اتشین در طبیعت بر روی درختان و صخره ها رشد می کند. ریشه های گیاه علاوه بر اینکه نقش ریشه را دارند، به عنوان پایه و لنگر عمل می کنند. هنگامی که گیاه به سن 3 یا 4 سالگی رسید گل آن از وسط گیاه بیرون می آید. عمر این گل ها که غالبا به رنگ سرخ هستند حدودا پنج ماه می باشد. البته گل های حقیقی گازمانیا، گل های ریز و سفید رنگی بوده که در عمق این گلواره تشکیل می شوند و قابل دیدن نیستند. پس از پایان عمر گل، پاجوش های گیاه باقی می مانند که از آنها برای تکثیر استفاده می شود. گیاه ستاره آتشین تا ارتفاع 30 سانتیمتری رشد کرده و گستردگی آن حدودا 45 سانتی متر می باشد.


نام انگلیسی: Scarlet star
نام علمی: Guzmania lingulata
خانواده: Bromeliadaceae
نام فارسی: گازمانیا
نام های دیگر: ستاره آتشین

 

شرایط نگهداری و نیازهای گیاه گازمانیا


آبیاری گازمانیا: نیاز آبی این گیاه در حد متوسط است. در فصل گرما برای تامین رطوبت گیاه به طور منظم آن را مه پاشی کنید. در فصل سرما نیاز آبی گیاه کمتر می باشد. هر هفته یک مرتبه آن را آبیاری کنید. در ضمن برای آبیاری از آب سبک که کلر آن از بین رفته است استفاده نمایید.


نوردهی گیاه گازمانیا: گیاه برای گلدهی نیاز به نور زیاد اما غیر مستقیم دارد. در کمبود نور به هیچ عنوان گل نمی دهد.


دمای گازمانیا: دمای ایده آل برای گازمانیا 18 درجه سانتی گراد می باشد.


رطوبت گیاه گازمانیا: در فصل گرما مه پاشی به طور منظم انجام شود و برای حفظ رطوبت گیاه، گلدان را در ظرفی پر از آب و سنگریزه قرار دهید. از آنجایی که گازمانیا رطوبت مورد نیاز خود را از برگ هایش می گیرد آب را بر روی ان اسپری کنید.


کود دهی گازمانیا: برای کود دهی بهتر است در فصل بهار و تابستان یک الی دو مرتبه آن را کود دهید. البته گازمانیا از برگ های ریخته شده خود بر سطح خاک به عنوان کود استفاده می کند. کود دهی بیش از حد سبب سوخته شدن برگ ها و ریشه های آن خواهد شد.


خاک گیاه گازمانیا: برای خاک گیاه می توانید ترکیبی از خاک ارکیده، کوکوپیت و پیت ماس استفاده نمایید. خاک باید زهکشی مناسبی داشته باشد تا پوسیدگی ریشه اتفاق نیفتد.


آفات و بیماری های گیاه گازمانیا


لکه های سفید روی برگ ها: علت آن عمل غبارپاشی با آب سنگین می باشد.
قهوه ای شدن برگ ها: آبیاری گیاه کم است.
ریزش برگ های پایینی: هوا سرد است آن را به مکانی گرم انتقال دهید.
پوسیدن گیاه : هوای سرد سبب رشد قارچ بوتری تیس شده، گیاه را به مکان گرمتر انتقال داده و آن را با سم قارچ کش ضد عفونی کنید.
عدم گلدهی: کمبود نور، تغدیه و یا سرد بودن هوا باعث می شود گیاه گل ندهد.
سیاه شدن گیاه: باتلاقی شدن خاک گیاه بر اثر آبیاری بیش از حد و یا هوای سرد سبب این عارضه می شود. گیاه را به مکانی گرمتر انتقال داده و آبیاری را کاهش دهید.
چروکیده شدن برگ ها و قهوه ای شدن نوک آنها: آبیاری و رطوبت گیاه کم است گیاه را مه پاشی کنید.
زخم های پنبه ای: حشره آفت سبب این بیماری شده گیاه را با سم حشره کش سمپاشی کنید.
وجود عنکبوت در زیر برگ ها: کنه قرمز عامل آن است. با سم کنه کش آنها را از بین ببرید.


تکثیر گیاه گازمانیا


از طریق پاجوش: گازمانیا در طول حیات خود تنها یک مرتبه گل می دهد، پس از پایان عمر گل، پاجوش هایی که در اطراف گیاه می روید را با کاتر تیز و تمیز بریده و آن را در خاک مناسب بکارید سپس گلدان را در مکانی با نور متوسط قرار داده و آن را به میزان لازم آبیاری نمایید پس از گذشت چندین سال گیاه رشد کرده و بالغ می شود.

24 فروردين 1399
21 فروردين 1399
17 فروردين 1399
15 فروردين 1399

پرفروش ترین محصولات

0تومان

0تومان

0تومان

0تومان

0تومان
logo.png

آدرس دفتر مرکزی: تهران - خیابان 17 شهریور - خیابان میرزایی - پلاک 244

تلفن : 09378300424

ایمیل: info@cactushadi.com

آخرین محصولات ما

0تومان

0تومان

آخرین مقالات

24 فروردين 1399
21 فروردين 1399
17 فروردين 1399

Search