بلاگ

Previous Next

گیاه کالادیوم

گیاه کالادیوم ، کالادیوم با برگ های زیبا جز گیاهان زینتی به شمار می رود. کالادیوم یا همان فیل گوش دارای 15 گونه در جهات می باشد و جز خانواده گل های شیپوری محسوب می شود. برگ های گیاه حالت خاصی دارند، به طوری که دارای دم برگ بلند و همانند سر نیزه هستند.

گونه وحشی کالادیوم تا ارتفاع 40 تا 90 سانتی متر رشد می کند. برگ های فیل گوش در رنگ های مختلفی مانند سبز، زرد، قرمز و سفید یافت می شوند. رنگ برگ های این گیاه طوری است که هیچ گیاهی را نمی توان به این شکل یافت. تمامی گونه های کالادیوم از دو گونه C. picturatum و C. bicolor نشات گرفته اند.


نام انگلیسی: بال فرشته ای Angel wings
نام علمی: Caladium bicolor
نام فارسی: کالادیوم، فیل گوش
خانواده: Araceae
خاستگاه: برزیل

نیازها و شرایط نگهداری گیاه کالادیوم


آبیاری کالادیوم: در فصول گرما هفته ای دو الی سه مرتبه گیاه را آبیاری کنید و در فصول سرما اگر گیاه بی برگ است آن را آب ندهید. به عبارتی تا زمانی که گیاه دارای برگ است آن را آبیاری کنید.


نوردهی کالادیوم: گیاه فیل گوش برای اینکه رنگ برگ های خود را حفظ کند به نور کامل نیاز دارد، اما نوری که به طور مستقیم به برگ های آن نتابد چرا که سبب سوختن برگ ها می شود کالادیوم در زیستگاه خود غالبا در مناطق سایه رشد می کند پس آن را در مکان سایه قرار دهید تا رشد بهتری داشته باشد.


دمای گیاه کالادیوم: برای فصل زمستان دمای 16 درجه و برای فصل تابستان دمای 24 درجه مناسب می باشد.


رطوبت گیاه کالادیوم: گیاه کالادیوم برای رشد نیاز بالایی به رطوبت دارد، اما نباید آن را غبارپاشی کرد چرا که سبب آسیب به برگ های گیاه خواهد شد. برای تامین رطوبت گیاه آن را داخل ظرف بزرگتری قرار بدهید و فاصله این دو گلدان را با خزه مرطوب پر کنید. خزه های خیس همیشه رطوب گیاه را تامین می نمایند.


خاک گیاه کالادیوم: برای خاک گیاه فیل گوش بهتر است ترکیبی از خاک برگ، کود حیوانی، ذغال چوب استفاده کنید.


کود دهی گیاه کالادیوم: برای کود دهی گیاه می توانید در فصل بهار تا تابستان به میزان دو گرم در لیتر آن را کود دهی نمایید. فی گوش نیاز چندانی به کود ندارد.


آفات و بیماری های گیاه کالادیوم


برگ های چروکیده: به علت غبارپاشی روی برگ ها یا گرم بودن هوا و تشنگی گیاه می باشد.
ریزش برگ ها: کمبود نور و یا کمبود تغذیه می باشد.
پیدایش لکه های قهوه ای بر روی برگ ها: نور مستقیم و یا استفاده از مواد براق کننده شیمیایی می باشد.
کاهش رنگ برگ ها: نور مناسب و کافی به گیاه نمی رسد.
سفیدک قارچی روی ساقه های زیر زمینی: آبیاری بیش از حد سبب این عارضه می شود.
چروک شدن و قهوه ای شدن حاشیه برگ ها: هوای محیط گیاه سرد است آن را به مکان گرم انتفال دهید.


تکثیر گیاه کالادیوم


کالادیوم دارای غده های زیر زمینی بوده که در فصل زمستان به خواب می روند و در بهار دوباره رشد خود را آغاز می کند. برای تکثیر گیاه، پس از فصل زمستان که کالادیوم در دوران خواب نیست غده های سالم و فعال آن را خارج کنید. سپس آنها را در مکانی با دمای مناسب مانند انبار قرار دهید در فصل بهار غده ها را از کناره پایه مادری جدا نموده و هر غده را در گلدانی جداگانه قرار دهید. خاک گلدان ها بهتر است حاوی کمپوست باشند. برای جلوگیری از بیماری قارچی خاک را با قارچ کش بنومیل آغشته کنید.غده ها را خیلی در عمق نکارید گلدان ها را در دمای 24 درجه سانتی گراد قرار دهید. آنها را در مکانی که وزش باد زیاد است قرار ندهید. قبل از جوانه زنی غده ها میزان آبیاری کم باشد اما پس از جوانه زنی، آبیاری را افزایش دهید.

 

 

24 فروردين 1399
21 فروردين 1399
17 فروردين 1399
15 فروردين 1399

پرفروش ترین محصولات

0تومان

0تومان

0تومان

0تومان

0تومان
logo.png

آدرس دفتر مرکزی: تهران - خیابان 17 شهریور - خیابان میرزایی - پلاک 244

تلفن : 09378300424

ایمیل: info@cactushadi.com

آخرین محصولات ما

0تومان

0تومان

آخرین مقالات

24 فروردين 1399
21 فروردين 1399
17 فروردين 1399

Search