بلاگ

Previous Next

گیاه ارکیده فالانوپسیس

گیاه ارکیده فالانوپسیس ، ارکیده گیاهی زیبا با شکوفه های بزرگ می باشد که از نظر ماندگاری و رنگ متفاوت هستند. گیاهی متنوع بوده که می توان ادعا نمود بیش از بیست هزار گونه دارد. از آنجایی که با محیط پیرامون خود به راحتی انس می گیرد و فصل گلدهی طولانی دارد جز گیاهان آپارتمانی محبوب به شمار می رود.

اغلب گونه های ارکیده دارای روش های نگهداری متفاوتی می باشند اما برخی گونه های آن مانند فالانوپسیس، روش نگهداری آسانتری دارد. ارکیده از 3 تا 6 ماه فصل گلدهی دارد. گل های این گیاه 5 تا 12 سانتی متر قطر دارند و در رنگ های متنوعی مانند سفید، ارغوانی، صورتی، زرد و ترکیبی از این رنگ ها دیده می شود.


نام انگلیسی: Orchidaceae
نام علمی: PHALAENOPSIS ORCHID
خانواده: ORCHIDACEAE 
نام فارسی: ارکیده فالانوپسیس
خاستگاه: سراسر جنوب شرقی آسیا

نیازها و شرایط نگهداری گیاه ارکیده فالانوپسیس


آبیاری گیاه ارکیده: گل های ارکیده پیش از اینکه خشک شوند باید آبیاری شوند به شرطی که در آبیاری آنها زیاده روی نشود. ارکیده نسبت به آبیاری زیاد بسیار حساس است. چنانچه هوا سرد بود هر 10 یا 12 روز یکبار گیاه را آب بدهید. با گرم شدن هوا هفته ای یک مرتبه گیاه را آب بدهید. از آب سنگین برای آبیاری ارکیده استفاده نکنید.حواستان باشد در هنگام آبیاری آب را بر روی گل های گیاه نپاشید. می توانید سنگینی آب را با جوشاندن آن برطرف نمایید.


خاک گیاه ارکیده: ترکیبی از خاک برگ، پیت و خاک معمولی برای ارکیده مناسب می باشد.


دمای گیاه ارکیده: ارکیده ها جز گیاهان گرمسیری به شمار می روند و در شرایط آب و هوایی گرم بیشتر و بهتر رشد می کنند، به همین منظور دمای 12 تا 28 درجه سانتی گراد برای رشد گیاه در منزل مناسب می باشد اما حواستان باشد در مجاورت وسایل گرمایشی مانند بخاری قرار نگیرند. چنانچه دماهی هوا بیشتر از 30 درجه سانتی گراد شود رشد گیاه کم شده، هوای خنک پاییز سبب تحریک رشد گل و افزایش طول ساقه گیاه خواهد شد.


نوردهی گیاه ارکیده: ارکیده ها به خصوص فالانوپسیس سایه را می پسندد برای همین بهتر است گیاه را در مکانی روشن اما در سایه قرار دهید، مکان گیاه نه خیلی تاریک و نه خیلی آفتابی باشد. در نور خیلی زیاد و یا نور بسیار کم رشد ارکیده کاهش می یابد و سبب خشک شدن گیاه می شود.


کود دهی گیاه ارکیده: در شرایط مطلوب آب و هوایی، هر دو هفته یکبار یا یک ماه یکبار گیاه را کود دهید. در فصول زمستان کود دهی را کاهش دهید. برای کود دهی می توانید از کودهای 14-14-14 به صورت ماهانه با دز 1 در 1000 استفاده نمایید. البته از کود 20-30-10 نیز می توانید برای کود دهی بکار برید.


تعویض گلدان ارکیده: غالبا پس از اتمام گلدهی گیاه باید خاک گلدان را عوض کنید. برای خاک گیاه از پرلیت درشت، پوکه معدنی درشت، لیکا، ورمی کولیت، پیت ماس و مقداری ذغال چوب و شن استفاده کنید. برای اینکه ریشه های گیاه نور دریافت کنند می توانید از گلدان های پلاستیکی شفاف استفاده کنید.


آفات و بیماری های گیاه ارکیده فالانوپسیس


زرد شدن برگ های گیاه: آبیاری بیش ازحد، کود دهی بیش از اندازه، نور کم و یا خیلی زیاد سبب زرد شدن برگ های گیاه خواهد شد.
پوسیدگی ریشه: در اثر آبیاری بیش از اندازه حاصل می شود که لازم است گیاه را درآورده و در محلول ضد عفونی فرو برید.
سیاه شدن برگ ها: به علت سرد شدن هوا در شب می باشد. گیاه را به مکان گرم انتقال دهید.
زخم های پنبه ای سفید رنگ: بیماری شپشک آرد آلود علت آن می باشد. این حشره را با سم حشره کش از بین ببرید.
تار عنکبوت که عامل آن کنه ریز قرمز می باشد آنها را با پارچه آغشته به اسفنج از بین ببرید.
قهوه ای شدن برگ ها: خشکی و تشنه ماندن بیش از حد گیاه سبب این تغییر رنگ می شود برای حل این مشکل گلدان را به مدت یک ربع در سطل آب بگذارید.
عدم گلدهی گیاه: بزرگ بودن بیش از اندازه گلدان گیاه سبب چنین مشکلی می شود. البته کود دهی بیش از اندازه نیز ریشه های گیاه را سوزانده و مانع گل دادن آن می شود.
خشکی غنچه ها: هوای بیش از اندازه گرم باعث می شود غنچه های گیاه خشک شوند. برای حل این مکشل روزانه دو مرتبه گیاه را با آب سبک و ولرم غبارپاشی کنید.

24 فروردين 1399
21 فروردين 1399
17 فروردين 1399
15 فروردين 1399

پرفروش ترین محصولات

0تومان

0تومان

0تومان

0تومان

0تومان
logo.png

آدرس دفتر مرکزی: تهران - خیابان 17 شهریور - خیابان میرزایی - پلاک 244

تلفن : 09378300424

ایمیل: info@cactushadi.com

آخرین محصولات ما

0تومان

0تومان

آخرین مقالات

24 فروردين 1399
21 فروردين 1399
17 فروردين 1399

Search