بلاگ

Previous Next

گیاهان زینتی

گیاهان زینتی، گیاهانی هستند که از نظر شکل ظاهری مانند گل ها، بو، رنگ گلبرگ ها نسبت به سایر گیاهان بیشتر مورد توجه قرار می گیرند. گیاهان زینتی اغلب بومی مناطق استوایی و نیمه استوایی هستند. برخی از گیاهان زینتی، آپارتمانی هستند چون که علاوه بر زیبایی خاصشان، قابلت رشد و نگهداری در مناطق سر بسته را هم دارند. هر یک از گیاهان زینتی در برابر یکی لز عوامل محیطی بیشتر حساسند. مثلا تعدادی ار آنها به نور زیاد، تعدادی به آبیاری و تعدادی دیگر به رطوبت  و یا دما حساس هستند. برای این منظور برای نگهداری گیاه زینتی مورد نظرتان، لازم است نیازها و شرایط فیزیلوژیکی آن را بدانید.

گیاهان زینتی تقسیم بندی های گوناگونی دارند. در زیر تقسیم بندی های آن ها را خواهیم گفت.

 

انواع تقسیم بندی گیاهان زینتی

 

تقسیم بندی بر اساس مکان رشد 

گیاهان زینتی آپارتمانی: این دسته از گل های زینتی شرایط نگهداری را در محیط خانه و بسته را دارند. بنفشه افریقایی، گل ختمی چینی، شبدر زینتی، اسپاتی فیلیوم، آنتوریوم، گل خورشیدی، گل یاسمن، مرجان مینیاتوری، میگو یا ناوک، شمعدانی یا اژدر و ....

 گیاهان زیتنی فضای باز: این گیاهان زینتی در فضای باز پرورش داده می شوند و بیشتر اوقات در معرض نور مستقیم آفتاب قرار دارند. ساعات 10 صبح تا 4 غروب، اوج بی حالی این گیاهان ( در صورت آفتاب شدید)  می باشد. این گیاهان بیشتر از اوایل بهار تا اوایل پاییز رشد و نمو می کنند. بیشترین خطری که این گیاهان در معرض آن قرار دارند همین آفتاب سوختگیست. این گیاهان در اوایل بهار نیاز به هرس دارند. خاک این گیاهان هم بهتر است از نوع کمپوست ورمی باشد. انواع آرامانتوس، ناز خرفه ای، اختر، انواع سدوم و گل ناز، پنته ستوم و ... جز این دسته گیاهان قرار می گیرند.

تقسیم بندی بر اساس چرخه زندگی

گیاهان یک ساله: گیاهانی هستند که که دوران رشد و نمو و تکثیر آن ها در مجمع حدود یک سال طول می کشد. این گیاهان عموما در بهار کاشته می شوند  و در اوایل بهار و تابستان به گل می نشینند و در فصل پاییز و اواخر پاییز برگ های آنها دچار ریزش می شوند و در فصل سرما به حالت کمون یا خواب می روند.

گیاهان دو ساله: این گیاهان در سال اول رشد و نمو خود را ادامه می دهند و در زمستان سال اول تمهیدات لازم برای گل دهی، مثلا ایجاد شاخه های گل دهی، فراهم می شود و در گرمای فصل دوم، گل های این گیاهان شکوفا می شوند. و در فصل سرد سال دوم، دوباره برگ ها و گل ها ریزش می کنند.

گیاهان چند ساله: این گیاهان در شرایط مساعد، برای چندین سال( مثلا سه سال) به زندگی خود ادامه می دهند و هر سال به گل می نشیند. البته نباید انها را با درختچه ها اشتباه گرفت.، بلکه درختچه ها دارای اندام های چوبی هستند. برخی گیاهان چند ساله به گونه ای هستند که در پایان سال برگ ها و گل های خود را از دست می دهند و در سال بعدی دوباه به گل می نشینند مانند داوودی و سرخ بر، برخی دیگر هم گیاهان چند ساله همیشه سبز هستند مانند زنبق رشتی، سوسن رود نیل. پس مقاومت گیاهان در برابر عوامل نامساعد محیطی مانند سرما, باعث می شود نام گیاهان چند ساله را به آنها نسبت دهیم.

 

تقسیم بندی گیاهان زینتی بر اساس نور

گیاهان آفتاب دوست: این گیاهان بسیار نور را دوست دارند و اگر در محیط خانه قرار می گیرند باید بیشتر ساعات را پشت پنجره قرار بگیرند. در فصل سرما که میزان نور کم است سعی کنید با نور مصنوعی، نور مورد نیاز این گیاهان را فراهم نمایید . چرا که کمبود نور، ظاهر گیاه را به شدت تغییر می دهد و برگ ها زرد و خشک می کند. مانند گل میخک، گل داوودی، گل ختمی،شمعدانی ،کاج مطبق، گل کاغذی، گاستریا و ....

گیاهان سایه دوست: این گیاهان نور کم را دوست دارند و در نور زیاد دچار بیماری خواهند شد. پس سعی کنید نور زیاد و مستقیم بر این گیاهان نتابد. مانند دیفن بایا، سرخس ها، شمشاد ها، آگلنوما، عشقه، مارانتا، فیتونا و .....

گیاهان سایه – آفتاب دوست: این گیاهان نور متوسط را بیشتر دوست دارند. این گیاهان بهتر است در پشت پنجره با پرده، منظور این است که نور از پشت پرده بر آنها بتابد. مانند گاردنیا، گل آویز، سانسوریا ابلق، شب تاب، سولانیوم، پیچ مومی، آنتوریوم، حسن یوسف و ....

از هر خانواده ای از گیاهان مانند آپارتمانی، کاکتوس ها، ساکولنت ها که زیبایی خاصی دارند و می توانند در محیط های بسته نگهداری شوند، در دسته گیاهان زینتی قرار می گیرند.

 

انواعی از گیاهان زینتی

 

بنفشه افریقایی

نگهداری آسان 

نور دوست 

گرما دوست

برای آبیاری مراقب باشید آب بر روی گل های آن نریزد چرا که باعث پیدایش لکه های قهوه ای بر روی گیاه می شود

 

- سینرر

بومی جزایر قناری 

 

 

- بت قنسول

ارتفاع به یک متر هم می رسد 

برمی مکزیک 

 

گندمی

همیشه سبز 

برگ هایی تیز و ابلق 

 

نخل مرداب

برگ های زیر و سبز تیره 

دمای مناسب بین 12 تا 2 درجه سانتی گراد 

آبیاری فراوان 

 

- فلفل زینتی

برگ های قلبی شکل و نوک تیز

رنگ میوه، زرد، قرمز لاکی، نارنجی

نور دوست

 

- برگ بیدی

همیشه سبز و مقاوم

برگ بیضی با نوک تیز و دارای رده رنگی

نور کم

آبیاری هر یک هفته یکبار 

تکثیر قلمه 

 

-دراسنا

نور دوست 

آبیاری هفته ای دو بار 

تکثیر قلمه ساقه و خوابانیدن 

 

 

-شفلرا

برگ هایی پنجه ای شکل و براق

گیاهی همیشه سبز

 

 

گل شیپوری

نور زیاد و غیر مستقیم 

در صورت تماس با دست باعث التخاب پوست می شود

 

 

 

-ژبرای دیزی

نور زیاد و غیر مستقیم

دمای بالا را دوست ندارد 

کود ماهیانه با پتاسیم بالا 

تصفیه کننده هوای محیط

 

نیازها و شرایط نگهداری

آب مورد نیاز گیاهان زینتی بسته به نوع گیاهتان متفاوت است. شما باید گیاهتان را بشناشید و بعد آن را آبیاری کنید . نیاز گیاه به آب در شرایط مختلف و در فصول نختلف با هم ارتباط نزدیکی دارند. خاک گدانتان نباید به مدت زمان زیاد خشک باقی بماند.آب اضافی گلدان بای ظزف 15 دقیقه از ظرف خارج شود. با شروع فصل پاییز گیاهان به حالت خواب می روند و نازشان به آب کمتر می شود.

حدود 80 درصد گیاهان به رطوبت نیاز دارند برای این کار می توانید با اسپری اب بر روی برگ هایشان مه پاشی را انجام دهید یا ظزفی پر از آب را در کنار گیاهانتان قرار دهید و یا اینکه برای چند دقیقه ظرف گلدلنتان از آب پر شود و سپس آن را خالی کنید

 

در فصل رشد سعی کنید ماهی یکبار گیاهتان را کود دهیئ اما در فصل خواب گیاه  از دادن کود صرف نظر کنید. اگر گیاهی پژمرده شد ابتدا آبیاری آن را امتحان کنید و سپس آن را کود دهید. کو دادن زیاد به گیاه، برای گیاه خطرناک است.

 

 

 

 

 

 

 

24 فروردين 1399
21 فروردين 1399
17 فروردين 1399
15 فروردين 1399

پرفروش ترین محصولات

0تومان

0تومان

0تومان

0تومان

0تومان
logo.png

آدرس دفتر مرکزی: تهران - خیابان 17 شهریور - خیابان میرزایی - پلاک 244

تلفن : 09378300424

ایمیل: info@cactushadi.com

آخرین محصولات ما

0تومان

0تومان

آخرین مقالات

24 فروردين 1399
21 فروردين 1399
17 فروردين 1399

Search