بلاگ

Previous Next

کاکتوس پیوت

کاکتوس پیوت ، کاکتوس پیوت جز گیاهان زینتی و در دسته خانواده کاکتوس ها قرار دارد. نگهداری این کاکتوس در منزل اندکی مشکل تر از سایر کاکتوس ها به نظر می رسد. نام دیگر این کاکتوس لوفوفورا ویلیامسی می باشد که فاقد خار است.

کاکتوس پیوت یک گیاه بومی مکزیک و جنوب غربی تگزاس است و بومیان این مناطق از آن به عنوان گیاهی مقدس یاد می کنند. این کاکتوس را می توان نوعی گیاه سلبریتی دانست، تمامی مراکز عرضه کننده گل و گیاه قطعا در مجموعه خود از این کاکتوس هم برای عرضه استفاده می کنند. کاکتوس پیوت رشد کندی داشته و دارای ریشه های غده ای شکل می باشد. برخی از گونه های کاکتوس لوفوفورا دارایی نوعی ماده مخدر طبیعی به نام مسکالین می باشد که سبب اختلال حواس و توهم زایی می شود. کاکتوس پیوت اغلب در کوهپایه ها در زیر سایه صخره ها رشد می کنند. کاکتوس لوفوفورا عمدتا به صورت چندتایی در کنار هم رشد می کنند. در ضمن به ندرت تغییر شکل داده و کم پیش می آید که دفرمه شود. می توان بیان کرد کاکتوس لوفوفورا، کاکتوسی بچه زا به شمار می رود، که بچه زایی اآن از طریق ریشه گیاه رخ می دهد. رنگ این کاکتوس آبی مایل به سبز و یا سبز مایل به زرد می باشد، به صورت دکمه ای رشد می کند و ارتفاع آن از سطح زمین 2 تا 7 سانتی متر می باشد. بر روی سطح این کاکتوس حفره هایی شبیه به ناف وجود دارد که روی آنها را کرک هایی مو مانند وجود دارد. کاکتوس پیوت به ندرت گل می دهد و در صورت گلدهی دارای گل های قرمز، زرد، سبز و یا ترکیبی از این رنگ ها می باشد. پس از گلدهی میوه ای به رنگ صورتی و کشیده تولید می کند. میوه ها پس از خشک شدن هم نمی ترکند در درون این میوه ها دانه هایی به قطر یک و نیم میلیممتر وجود دارد که از این دانه ها می توان برای کاشت استفاده کرد. در کشاورزی مدرن می توان کاکتوس پیوت را بر روی کاکتوس سان پدروی بالغ پیوند زد.

 


نام علمی:Lophophora wiliamsll
نام انگلیسی: payote
خانواده: کاکتوس
نام های دیگر: کاکتوس دکمه ای، مسکالین


نیازها و شرایط نگهداری گیاه لوفوفورا ویلیامسی


آبیاری کاکتوس پیوت ( لوفوفورا ویلیامسی ): در آبیاری این کاکتوس باید اعتدال داشته باشید چرا که آبیاری بیش از حد سبب پوسیدگی ریشه های گیاه و آبیاری کم سبب خشک شدن کاکتوس می شود.


نوردهی کاکتوس پیوت ( لوفوفورا ویلیامسی ) : این کاکتوس بر خلاف سایر کاکتوس ها که نور زیادی می طلبند، نوری غیر مستقیم و فیلتر شده را می پسندد. اگر کاکتوس به مدت طولانی در معرض نور خورشید قرار بگیرد، سبب سوخته شدن کاکتوس خواهد شد.


خاک کاکتوس پیلوت ( لوفوفورا ویلیامسی) : برای خاک این گیاه می توانید ترکیبی از شن و ماسه استفاده نمایید از آنجایی که ریشه های غده ای شکل دارد باید از خاکی با زهکشی مناسب استفاده کنید تا دچار پوسیدگی ریشه نشود.


تکثیر کاکتوس پیوت ( لوفوفورا ویلیامسی )


کاشت بذر: برای تکثیر به این روش بذرها را در خاک پیت ماس در عمق مناسب بکارید میزان رطوبت مورد نیاز برای جوانه زنی بالای 70 درصد و دمای مورد نیاز 22 تا 30 درجه سانتی گراد مناسب است در صورتی که شرایط ایده آل باشد بذرها بین یک تا 4 هفته جوانه زنی خواهند داشت.


از طریق پاجوش: می توانید این کاکتوس را از طریق پاجوش هایی که کنار گیاه ایجاد می شوند نیز تکثیر دهید.


از طریق پیوند: همانطور که در بالا بیان شد روش دیگر تکثیر این کاکتوس پیوند زدن بر روی کاکتوس های دیگر مانند سان پدرو می باشد.

24 فروردين 1399
21 فروردين 1399
17 فروردين 1399
15 فروردين 1399

پرفروش ترین محصولات

0تومان

0تومان

0تومان

0تومان

0تومان
logo.png

آدرس دفتر مرکزی: تهران - خیابان 17 شهریور - خیابان میرزایی - پلاک 244

تلفن : 09378300424

ایمیل: info@cactushadi.com

آخرین محصولات ما

0تومان

0تومان

آخرین مقالات

24 فروردين 1399
21 فروردين 1399
17 فروردين 1399

Search